برخورد با استان های کم کار در صدور اسناد و رفع تداخلات اراضی + جزئیات

[ad_1]

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: استان‌هایی که در صدور اسناد و رفع تداخلات اراضی عملکرد مناسبی نداشته‌اند برخورد متناسب انجام می‌شود.
به شرح صفحه اقتصاد، سید جواد ساداتی نژاد وزیر کشاورزی در نشست قرارگاه مردمی صدور اسناد و نگه داری کاربری اراضی کشاورزی، اظهار داشت: با وجود بهبود عملکرد نسبی سازمان امور اراضی در رفع تداخلات و صدور اسناد برای اراضی کشاورزی باید سرعت این پروژه‌ها افزایش یابد.

وی افزود: با وجود بهبود عملکرد رفع تداخلات نسبت به هدف گذاری‌های انجام شده عقب هستیم و واجب است که هر چه سریع‌تر اشکالات موجود برای رفع تداخلات اراضی برطرف شود تا با شتاب بیشتری به اهداف مورد نظر دست یابیم.

ساداتی‌نژاد گفت: برای رفع تداخلات اراضی کشاورزی و صدور اسناد برخی استان‌ها عملکرد قابل قبولی داشته‌اند اما وضعیت برخی استان‌ها مناسب نیست و حتی می‌توان گفت که عملکردشان صفر بوده است بطوریکه در استان‌‌هایی همانند کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، کردستان، خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان عملکردی نداشته‌ایم.

وی یادآور شد: استان‌هایی که عملکرد مناسبی برای رفع تداخلات و صدور اسناد برای اراضی کشاورزی نداشته‌اند در واقع این داستان را جزو اولویت‌های خود قرار نداده‌اند در حالیکه این مهم با توجه به تاثیراتی که در امنیت غذایی سرزمین دارد باید در اولویت قرار گیرد و نگه داری اراضی کشاورزی جزء سیاست‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی است که دفعات مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.

وزیر جهاد کشاورزی با هشدار به استان‌هایی که عملکرد مناسبی در صدور سند و رفع تداخلات اراضی نداشته‌اند، گفت: همزمان با ارائه شرح یک ساله دولت، 31 شهریورماه وضعیت استان‌ها را در صدور اسناد و رفع تداخلات اراضی مورد بررسی و ارزیابی مجدد قرار می‌دهیم و با استان‌هایی که عملکرد مناسبی نداشته‌اند برخورد متناسب انجام می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: حداقل 50 درصد ارضی سرزمین از نظر نصاب و محدوده اراضی مشکلی ندارند که برای صدور اراضی آنها می‌توان با شتاب بیشتری اقدام کرد.

یک سوم رفع تداخلات شکل گرفته در اراضی کشاورزی در دولت سیزدهم است

صفدر نیازی رئیس سازمان امور اراضی هم  در این نشست اظهار داشت: برای صدور سند باید ابتدا تداخلات موجود بین اراضی رفع شود.

وی افزود: برای رفع تداخلات اراضی و صدور سند برای آنها باید میان دستگاه‌های سازمان ثبت، سازمان منابع طبیعی و سازمان امور اراضی همکاری منسجمی وجود داشته باشد و در صورتیکه هر یک نتوانند به وظایف خود به درستی عمل کنند کار روی زمین می‌ماند. بر این پایه برای هر یک از این دستگاه‌ها وظایفی تعیین شده است.

رئیس سازمان امور اراضی ادامه داد: برای همراهی و همکاری میان دستگاه‌های یاد شده، اتفاقات خوبی شکل گرفته است و امید می‌رود که با شتاب بیشتری بتوان برای رفع تداخلات اراضی و صدور اسناد اراضی کشاورزی اقدام کرد.

نیازی تصریح کرد: در مواردی که نیز برای تسریع در روند رفع تداخلات و صدور اسناد اراضی کشاورزی موانعی وجود دارد، قانون و بخشنامه‌هایی که نیازمند اصلاح باشند مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرند.

وی گفت: در صورتی که 13 میلیون پرونده برای تعیین تکلیف تشکیل شود؛ حجمی فراوان زیادی می شود که در شکل کوشش شبانه روزی شاید زمان واجب وجود نداشته باشد بنابراین باید در شکل امکان باید قانون یا ماده واحده اون اصلاح شود.

 متر به متر اراضی کشاورزی باید تعیین تکلیف شود

بنابراین شرح، بابایی رئیس سازمان ثبت سرزمین نیز در این نشست اظهار داشت:‌ راهبرد دستگاه قضایی اون است که باید تمام اراضی متر به متر وضعیت آنها مشخص شود.

وی افزود: بر پایه فرمایشات رهبری و اسناد بالادستی باید اراضی کشاورزی نگه داری شوند و از تعرض به آنها پیشگیری به عمل آید و نباید دلیل‌ای وجود داشته باشد که اراضی کشاورزی تغییر کاربری یافته و در اون ساختن انجام شود و حتی انشعابات آب، برق و گاز به اون داده شود.

بابایی تصریح کرد:‌ زمانی که اراضی عقل می‌شود زمینه ورود زمین‌خواران به اون و تصرف و تغییر کاربری اون آماده می‌شود که دغدغه ما اون است که اجازه عقل شدن اراضی داده نشود.

وی گفت: رئیس قوه قضائیه بر حدنگاری و تعیین تکلیف وضعیت صدور اسناد برای اراضی کشاورزی تاکید دارد و در همه جلسات این داستان مطرح می‌شود و در مجموع می‌توان گفت که رفع تداخلات و صدور اسناد اراضی کشاورزی مورد توجه قوه قضائیه است.

منبع: تسنیم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 0 میانگین: 0]

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا